Dlaczego warto zrobić kolektory słoneczne? - Super Fotowoltaika

fotowoltaika szczecinek

Już teraz nowe budynki wyposażone są

We współczesnym świecie ludzie zaczynają rozumieć jak bardzo przez lata zniszczyli środowisko. Teraz staramy się tak zmienić i dlatego energia odnawialna dla wielu osób stała się priorytetem. W przeszłości fotowoltaika nie

Dodane: 10-09-2020 14:22
Dlaczego warto zrobić kolektory słoneczne? - Super Fotowoltaika fotowoltaika szczecinek
cieszyła się aż tak dużym zainteresowaniem. Większość osób nie było stać na to, żeby umieścić na swoim dachu kolektory słoneczne, które pozwalają na uzyskanie darmowej energii. Taką możliwość posiadały jedynie najbogatsze osoby. Jednak i one nie interesowały się tym tematem, ponieważ nie zależało im aż tak bardzo na środowisku.

Dzisiaj jednak podejście ludzi bardzo się zmieniło. Kolektory są też bardziej dostępne dzięki różnego rodzaju dopłatom z Unii Europejskiej. Coraz częściej korzystamy więc z energii odnawialnej i wydaje się nawet, że w niedalekiej przyszłości stanie się to normą. Już teraz nowe budynki wyposażone są w kolektory. Coraz rzadziej można zobaczyć dom, który nie korzysta z odnawialnej energii. Bardzo dobrze to świadczy o naszym społeczeństwie i niech tak zostanie.

Klasyfikacja fotoogniw

Funkcją paneli fotowoltaicznych jest konwersja energii pochodzącej z promieniowania świetlnego w energię elektryczną. Żeby zjawisko przemiany energii słonecznej w prąd elektryczny było możliwe, fotoogniwa muszą być zbudowane z odpowiednich materiałów. Współcześnie stosuje się dwa rodzaje fotoogniw, a nad trzecią generacją są ciągle prowadzone badania. Fotoogniwa pierwszej generacji, zwane inaczej grubowarstwowymi, są wykonane z krzemu. Panele fotowoltaiczne mogą być wykonane z monokryształu krzemu lub z płytek krzemowych. To właśnie ogniwa słoneczne pierwszej generacji są najczęściej wykorzystywane w fotowoltaice i montowane na dachach budynków. Jeśli zaś chodzi o fotoogniwa drugiej generacji, to są one zbudowane z innych materiałów, takich jak krzem amorficzny, miedź oraz selen. Druga generacja ogniw słonecznych jest zwana także cienkowarstwową i jest bardzo elastyczna w swojej budowie. Najbardziej wydajnym rodzajem ogniw słonecznych są bez wątpienia monokrystaliczne panele fotowoltaiczne, które jednocześnie są tymi najdroższymi w produkcji.

Trochę prawdy w tym jest

Nawet jeśli kolektory słoneczne zainteresowały cię z uwagi na fakt, że dzięki nim na dłuższą metę mógłbyś oszczędzać swoje pieniądze, najprawdopodobniej wciąż zwlekasz z inwestycją w całą instalację fotowoltaiczną, bo boisz się, że pochłonie ona gigantyczną gotówkę. Trochę prawdy w tym jest. Nowoczesne rozwiązania, które nie uchodzą jeszcze za powszechne, zawsze będą dość drogie. Musisz jednak wybiec w przyszłość, by dostrzec, że tak naprawdę fotowoltaika jest rozwiązaniem wyjątkowo ekonomicznym. Dzięki niej będziesz oszczędzać. Może nie zauważysz tego teraz, ale odczujesz to już w ciągu kilku najbliższych lat.

Od momentu, w którym zaczniesz pozyskiwać energię odnawialną, będziesz mógł przestać martwić się o wysokość swoich rachunków. Nagle spadną one dosłownie do zera. Nie będziesz już więcej płacić za pobieranie energii i nie będziesz przejmować się tym, ile jej zużywasz. Energia odnawialna zawsze pozostanie w zasięgu twoich rąk. W coś takiego zdecydowanie opłaca się zainwestować, myśląc o swojej przyszłości.

Działanie fotoogniw

Główną funkcją paneli fotowoltaicznych jest przemiana energii promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Taka funkcja paneli słonecznych jest możliwa dzięki zachodzeniu w fotoogniwach zjawiska fotowoltaicznego. Zjawisko fotowoltaiczne jest rodzajem zjawiska fizycznego, które polega na powstaniu siły elektromagnetycznej w ciele stałym na skutek promieniowania świetlnego. Odkrycie tego zjawiska umożliwiło konstrukcję fotoogniw, które obecnie są używane do pozyskiwania prądu elektrycznego z energii promieniowania świetlnego. W każdej instalacji słonecznej, żeby było możliwe wykorzystanie prądu elektrycznego, konieczne jest zamontowanie inwertera. Inwerter jest specjalnym urządzeniem, które pozwala na konwersję napięcia stałego na prąd zmienny. Posiadając odpowiednie panele fotowoltaiczne, a także niezbędne do tego urządzenia, można z powodzeniem wykorzystywać energię elektryczną powstałą w skutek działania zjawiska fotowoltaicznego. Ogólna zasada działania fotoogniw wykorzystywanych z energetyce słonecznej nie jest więc zbyt skomplikowana.